Osnovna zdravstvena oskrba

Prehrana in skrb za kondicijo ni edina skrb, ki vam bo zagotovila, da bo vaš pes zdrav in vesel. Enako pomembna je tudi skrb za njegovo zdravje in nego.

Skrb za redna cepljenja, ki varujejo psa pred nalezljivimi boleznimi
Kužke na začetku varujejo protitelesca, ki jih dobivajo z materinim mlekom. Po nekaj tednih ta zaščita začne upadati, takrat je čas da jo nadomestimo s cepljenjem. Kombinirano cepivo mladiča in kasneje odraslega psa varujejo pred: pasjo kugo, hepatitisom, leptospirozo, kužnem kašljem in parvovirozo. Večina veterinarjev priporoča najmanj tri cepljenja v štiritedenskih intervalih, začenši pri šestih do osmih tednih. Prvo injekcijo dobijo mladički pri vzreditelju, kasneje mora za redno cepljenja poskrbeti lastnik kužka.
Seveda ne smete pozabiti na obvezno cepljenje proti steklini. O pogostosti cepljenja se pogovorite z vašim veterinarjem.
Redno zatiranje notranjih in zunanjih zajedavcev  (bolhe, klopi, garje, gliste, trakulja, srčna glista)
Razni zajedavci in paraziti so  velika nadloga, ki lahko celo povzročijo bolezni, zato poskrbite, da bo vaš kuža  redno zaščiten pred njimi. Danes obstajajo zelo učinkovita sredstva, enostavna za uporabo, v obliki ampul, ki jo izpraznimo na gornjem delu vratu psa. Izdelke poiščite v vaši veterinarski ambulanti, kjer boste prejeli natančna navodila uporabe.

Če imate psa ovčarske pasme (Škotski ovčar, Borderski ovčar, Bradati škotski ovčar, Avstralski ovčar, …) bodite pozorni, da ne bo prejel sredstvo, ki vsebuje Ivermectin. Nekateri predstavniki omenjenih pasem so občutljivi na omenjeno vsebino, ki se lahko konča tudi s smrtjo. Priporočljiv je genski test MDR.
Če se odpravljate s svojim psom na morje, ga predhodno zaščitite s sredstvom proti srčni glisti, bolezni, ki jo prenašajo komarji
Čiščenje analnih mešičkov
Veliko ljudi še ni slišalo za paranalne žleze (analni mešički). To sta dva majhna organa za proizvajanje tekočine, ki daje psu svojevrsten vonj, s katerim se psi prepoznavajo, z ovohavanjem pod repi.  Ena od žlez ali analni mešiček se lahko tudi vname. Najboljša preventiva pred vnetjem je, da pri kopanju psu izpraznite tudi analne mešičke. Namilite analno območje in svojo roko, potem pa s palcem in kazalcem pritisnite žlezo. Obe sta tik pod kožo, na obeh straneh zadnjične odprtine. Pod prsti ju boste čutili kakor dve majhni kepici. S palcem in kazalcem nežno stisnite in prikazala se bo nesnaga, ki jo boste iztisnili iz mešičkov. Če pes zacvili, ko pritisnete žlezo, ali čutite da je zatečena, je čas za veterinarsko pomoč. Če se vam čiščenje analnih mešičkov preveč gnusi, naj to delo opravi pasji frizer ali veterinar.

Čiščenje ušes
Med skrb za zdravje psa spada tudi redno čiščenje ušes. S tem se lahko preventivno izognemo vnetju ušes, ki ga lahko povzroči  umazanija v ušesih. Najbolj občutljivi so psi pasem, ki imajo viseča uhlja, npr. španjeli. Psu nikoli ne čistimo ušes z vatirano palčko, ampak v sluhovod vkapamo nevtralno čistilo, ki raztopi ušesno maslo, raztopljeno vsebino pa pes izloči s stresanjem glave. Nesnago, ki se nabere na notranji strani uhlja odstranimo z vlažnim robčkom. Pri vašem veterinarju zaprosite za sredstvo, ki se uporablja za čiščenje ušes.

Skrb za zobno higieno (čiščenje zob, odstranjevanje zobnega kamna)
Skrb za zobno higieno je del preventivne zdravstvene oskrbe, ki pa jo lastniki v škodo svojega psa pogosto zanemarjajo. V zadnjem desetletju in kakšno leto več, se je spremenil način prehranjevanja psov. Doma pripravljeno hrano, je danes skoraj popolnoma zamenjala suha, briketirana hrana, ki je veliko bolj enostavna za uporabo, priprava vzame veliko manj časa ter vsebuje vse potrebne sestavine, ki jo potrebuje vaš pes. Zaradi spremenjene prehrane pa se pojavlja vse več težav z zobmi, saj se delci hrane nabirajo na dlesnih in zobni kroni. Posledica tega je zobni kamen. Prepoznamo ga po temno rjavih oblogah, ki se začnejo nabirati na zobnem vrtu, od tam se širi proti konici zoba in v dlesen, posledice pa so bolezni zob in obzobnega tkiva.
Nastajanje zobnega kamna lahko preprečimo s krtačenjem pasjih zob, dvakrat ali trikrat na teden bo dovolj. Uporabite zobno ščetko in posebno pasjo zobno pasto, ki jo dobite pri veterinarju ali dobro založenih trgovinah za živali. Ne uporabljajte zobne paste za ljudi, ker vsebuje preveč natrija.  Učinkovita pomoč proti nabiranju zobnega kamna je tudi surova goveja kost, ki naj bo velika in čvrsta, da je pes ne bo mogel zgristi in pogoltniti, pač pa jo bo samo glodal, z glodanjem pa si bo tudi krepil čeljustne mišice in dlesni. Dovolj bo, če jo psu ponudimo 2 do 3 krat tedensko. Piščančjih ali svinjskih kosti psu ne dajemo! Če ima vaš pes že zobni kamen, naj mu ga odstrani le veterinar v splošni anesteziji.