Osnovna nega psa

Z nakupom psa prevzamemo tudi odgovornost, da bo vedno čist, urejen in lepo negovan. Tako prijetno kot se počutimo sami po dišeči kopeli, se počuti tudi pes kadar je v čistem kožuhu. Redno kopanje, česanje in krtačenje je za psa, ki je tega vajen, trenutek ko se popolnoma sprosti. Na česanje in krtačenje ga navajamo že kot mladička. Skrb za dlako je tudi pomemben del zdravstvene preventive, saj med česanjem lahko odkrijemo bolhe, klope ali poškodbe.

Česanje in krtačenje
Glavnik in krtača sta dva osnovna pripomočka za friziranje večine psov. Seveda morate izbrati takšna, ki bosta ustrezala vrsti dlake. Že pri vzreditelju se pozanimajte, kaj boste potrebovali pri česanju. Naj vam pokaže kakšen tip glavnika in krtače boste potrebovali za vašega psa.

Dolga dlaka s podlanko: nemški ovčar, šetlandski ovčar, dolgodlaki škotski ovčar, bobtail, špici, novofundlandec.
Česanje je nujno potrebno. Potrebujete redek kovinski glavnik, krtačo iz naravnega materiala in krtačo za izčesevanje podlanke. Najprej mu počešite dlako naprej, čez glavo in pleča, šele nato nazaj. Po bedrih pokrtačite dlako v smeri, v kateri leži dlaka. Prečešite gosto podlanko, zlasti med menjavo dlake. Psa skopajte dvakrat na leto, spomladi in jeseni

Svilasta dlaka: jorkširski terier, maltežan, lhasa apso, španjeli, afganistanski hrt
Če dlako teh psov zanemarimo, postane kmalu zelo neurejena in zavozlana. Treba jo je pogosto krtačiti in dokaj pogosto je pse treba skopati. Potrebujete srednje dolg jekleni glavnik, česanje zaključite z nežnim krtačenjem s krtačo iz naravnih vlaken.

Skodrana dlaka: kodri, portugalski vodni pes, bedlington terier, kerry blue terier
Tem psom dlaka ne izpada, vendar jih nenehno raste, zato jo je treba vsakih šest do osem tednov postriči in skopati. Večina lastnikov omenjenih pasem to delo prepušča profesionalnim pasjim frizerjem. Vsakodnevno friziranje zahteva le srednje kovinsko krtačo, s katero bomo preprečili, da bi se dlaka vozlala. Na koncu dlako skrtačite še z nekoliko gostejšim glavnikom.

Kratka dlaka: whippet, bokser, rottweiler, doberman, kratkodlaki jazbečar, labradorec, mops, buldog, itd
To skupino psov je najlažje negovati. Za nekoliko daljšo dlako potrebujete glavnik in krtačo, za kratko dlako pa bo dovolj rokavica za pse. To je poseben pripomoček, v katerega vtaknete roko in potem gladite psa. Od umazanije je odvisno, kako pogosto boste te pse kopali. Psov teh pasem ne kopajte prepogosto, ker jim boste sicer sprali naravna olja, ki jih izloča koža za zaščito.

Resasta, žimasta dlaka: večina terierjev, šnavcerji, žimasti lovski psi
Pse je treba redno česati s srednje gostim glavnikom in gostejšo krtačo. Vrhnjo dlako jim je treba vsake 2-3 mesece pristriči ali populiti, da odstranite odmrlo dlako in ohranite značilen videz. Po striženju  jih je treba tudi skopati.

Izredna vrsta dlake: mehiški goli pes, kitajski goli pes, puli, komondor
Vsako pasmo je treba negovati ne glede na vrsto dlake. Nekatere pasme imajo zelo malo dlake, npr kitajski goli pes, mehiški goli pes. Čeprav imajo zelo malo dlake, jo je treba česati in skrtačiti. V vročih poletnih dneh mora koža biti zavarovana s kramo za sončenje z visokim zaščitnim faktorjem,
Pasme kot puli ali komondor imajo gosto vrvasto dlako, ki jo je treba med rastjo oljiti in zvijati, da ostane vrvasta

Med česanjem in krtačenjem dlako rahlo poškropite z navadno vodo. Tako boste  dlako lažje razčesali , dlaka bo prožnejša, se ne bo trgala in lomila. Navadite psa česati na dvignjeni površini, mizi, s trdo podlago, da psu ne bo drselo. Tako se vam ne bo potrebno sklanjati in obremenjevati hrbtenice, česanje bo lažje, saj bo pes na mizi bolj umirjen.

Kopanje
Kako pogosto bi morali psa kopati je odvisno od dolžine in kakovosti njegovega kožuha, predvsem pa od tega, kje živi. Pse, ki živijo v stanovanjih, bi bilo potrebno skopati vsak mesec. Vedno uporabite kakovosten šampon in balzam, s katerim boste kožuh negovali in mu vrnili naravno mastnost, ki jo dlaka zaradi kopanja izgubi. Pred kopanjem morate psu izčesati vozle in ostalo nesnago, ki se je ujela v kožuh.

Pred kopanjem v kadi pogrnite podlogo proti drsenju, najbolje se bo obnesla gumijasta, ki jo dobite v vsaki trgovini za kopalniško opremo. Na koncu psa vedno temeljito izperite s čisto vodo. Po končanem kopanju ga temeljito obrišite z brisačo. V hladnejših dneh, ga ne spustite na prosto, dokler ni popolnoma suh, predvsem ušesa, saj ostanki vode v ušesih lahko hitro povzročijo neprijetno vnetje.

Krajšanje krempljev
Krajšanje krempljev je postopek na katerega veliko lastnikov psov popolnoma pozabi, da je del osnovne nege psa, nekaterim lastnikom pa se krajšanju krempljev izogiba in to raje prepustijo frizerju ali veterinarju. Predolgi kremplji psa ovirajo pri hoji in celo povzročijo, da se giba okorno. Kremplji morajo biti tako kratki, da so kak milimeter od tal, če pes stoji.
Če se boste krajšanja krempljev lotili sami, bodite previdni pri delu. Vsak krempelj ima znotraj majhen mešiček, ki je zelo dobro prekrvavljen in če boste zarezali pregloboko, bo tekla kri, pes pa bo cvilil. Potrebujete ščipalnik, ki je narejen kot giljotina in krempelj odseka, ne pa kleščam podobnega ščipalnika, ki krempelj zdrobi. Najbolje je, da vam to najprej pokaže strokovnjak, če pa dvomite v svoje sposobnosti, to delo prepustite profesionalcu.
Psom, ki je omogočeno dovolj gibanja na prostem, krempljev praviloma ni treba krajšati, saj se le-ti sproti obrabljajo.