Zgodovina razstav

Brez dvoma so se lastniki psov radi hvalili s kvalitetami svojega psa že vse od začetka udomačitve psa. Z njimi so tekmovali na prireditvah  kot so pasje borbe in pogone na bike, po njihovih prepovedih so se začeli začetki pasjih razstav. Prve pasje razstave so bile organizirane v Angliji, deželi, ki po prepričanju mnogih velja za največjo ljubiteljico psov, v 30-ih in 40-ih letih 19. stoletja. To so bile skromne prireditve v gostilnah, kjer so si lastniki psov dajali duška svojim tekmovalnim nagonom. Kmalu so se razstave popolnoma udomačile in leta 1859 je bila v angleškem mestu Newcastle organizirana prva uradno priznana razstava psov, na kateri so sodelovali samo ptičarji in setri, že na drugi razstavi novembra istega leta v Birminghamu so lahko sodelovali tudi španjeli. Na njej je sodelovalo 80 psov v 14 različnih razredih. Razstava psov v Birminghamu se je ohranila vse do današnjih dni in velja za razstavo z najdaljšo tradicijo. Z začetkom organiziranja pasjih razstav, so pasemski klubi aktivno začeli delati na področju standardov, ki so natančno opisovali, kakšni morajo biti idealni psi vsake pasme.

Po prvotnem organiziranju pasjih razstav v Angliji so se kmalu razširile tudi v ostale dele Evrope, kakor tudi na drugo stran Atlantskega ocena, ko so leta 1877 prvič organizirali še danes svetovno znano razstavo Westminster. Razstave tudi danes ostajajo najbolj priljubljen pasji šport, saj se velikih razstav svetovnega ranga kot so svetovna ali evropska razstava, Crufts, udeleži tudi do 25.000 razstavljavcev.

Razstave psov ravno tako spadajo med kinološke športne discipline, čeprav nekateri v razstavah ne vidijo nič športnega, razen tega, da psi tekmujejo med seboj. Vendar vam bo vsak aktiven razstavljavec razložil, da tekmovanje na razstavi le ni tako enostavno, kot se marsikomu zdi, predvsem kadar želite doseči dober rezultat. Na razstavah sodniki pri psih ocenjujejo zunanjost, kar pomeni, da ugotavljajo kvalitete na podlagi telesne zgradbe, značaja in telesne pripravljenosti po predpisanih standardih, ki jih predpisuje FCI (mednarodna kinološka zveza). Da bomo s svojim psom dosegli dober rezultat ni dovolj, da naš pes čim bolj ustreza zahtevanemu standardu, ampak bo moral biti v vrhunski telesni kondiciji in imeti močan, uravnovešen značaj, za vse to pa bo potrebno veliko trdega dela, da bomo psa pripravili v vrhunsko kondicijo. Če razmišljate, da bi tudi vi postali aktiven razstavljavec, si morate zapomniti, da se boste zabavali le, če ne boste dovolili, da bi vas neuspeh potrl. Vaš kuža mora navkljub slabši oceni, ostati za vas najlepši kuža na svetu.

Zelo veliko razstavljavcev se razstav ne udeležuje zaradi pričakovanega uspeha, ampak zaradi veselja, da bodo s svojim štirinožnim prijateljem preživeli cel dan skupaj in se srečali s »pasjimi« prijatelji, ki jih srečujejo samo na razstavah. Zelo pogosto boste videli skupine ljudi, ki si na razstavah naredijo pravo zabavo ob prijetnem pikniku in ob zaključku razstavnega dne se že veselijo naslednje razstave, kjer se bodo zopet srečali.

Marsikdo si ob nakupu mladička zaželi, da bi se udeležil  kakšne razstave, vendar nad željo obupa, ker ne razume pravil pri razstavljanju, niti mu ni znano kje in na kakšen način se na razstavo lahko prijavi. V naslednjem poglavju boste lahko prebrali vse o razstavah.